ERGENLİK DÖNEMİ BİLİNÇ İSTER

  ERGENLİK DÖNEMİ BİLİNÇ İSTER
    Çağımızın en güncel ve en önemli sorunu (!) haline gelen ergenlik dönemi; ailelerin ve toplumumuzun en hassas konularından birisidir. Bu dönemi sorun olarak algılamak bence en büyük sorun. Çünkü bu dönem yaşanması gereken doğal bir süreçtir. Sadece bilinçlenmek ve bilinçlendirmek yeterli olacaktır. Bizlerin bilinçlenmesi bu dönemi sorun olarak algılamaktan çok yardım edilmesi gereken bir süreç olarak algılanacaktır. 
    Ergenlik dönemi öğretmenlerimizin de içinden çıkamadığı ve günden güne kötüye gittiği düşünülen bir dönem olmuştur. Bu durumun en önemli nedeni "bilinçsizlik". Ergen bireyler bu dönemde kendilerine yardım edilmesini beklerler. Bu yardımı açıkça ve net bir şekilde dile getirmezler. Bundan dolayı bizler de açıkça yardım etmemeliyiz. Psikolojik danışmanların uyguladığı kontrollü gözlem yoluyla bu gibi durumlara çözüm bulabiliriz. Her ergen birey gizli gizli bizleri çağırmaktadır aslında. Bu bilgileri bilmiyorsak eğer uzman olmamıza da gerek yok. Bunun için internet, kitap, yazı, sosyal medya gibi alanlardan da faydalanabiliriz. Ne kadar çok bilinçlenirsek onların kişisel, ruhsal, sosyal, fiziksel gibi bir çok alanlarında onlara yardımcı olmuş oluruz. Bilinçlendikçe ailelerine de yardımcı oluruz. Bazı aileler bu dönemi "abartı, gereksiz, şımarıklık, özenti" olarak algılamaktadır. Onlara bu dönemin özelliklerini, yaşadıklarını, yaşayacaklarını anlatmalıyız. 
    Ergenlik bilimsel olarak "yetişkinliğe ilk adım" olarak geçmektedir. Bu tanımdan yola çıkarak ergen bireylerimizin artık çocuk olmadığını, büyüdüğünü bilmeliyiz. Onlar artık özgür ruhlu, başına buyruk birer yetişkin adayları. Çünkü onlar benmerkezcilik duygusunu yoğun yaşayan birey haline gelmişlerdir. Bu dönemin bana göre en güzel yanı "ben yaparım, ben bilirim" düşünceleridir. Gençler bu düşüncelerle kendilerine yön veriyorlar, kendi hayatlarını ve mücadelelerini belirleme eğilimine giriyorlar. Fakat bu düşünceler çok yoğun yaşanırsa zarar verebilir. Kimseye danışmadan, sormadan hayatların yöne vermek isteyebilirler. Bu süreçte bahsettiğim gibi kontrollü gözlem uygulaması faydalı olacaktır. Ergenler artık çocukluk dönemini geride bırakıp yetişkinliğe adım atarken zorlanmaları çok normal bir durumdur. Geçiş evresi zorlayıcı bir evredir. Ergenler bu durumu kolay yaşayamaz. Bazıları kolay atlatırlar bazıları için ise ölüm gibi bir şeydir. Ölüm demişken ergenler bu süreçte bu hissi çok yaşarlar. Ölüm merakı, ölüm duygusu, ölme isteği ya da tam tersi ölüm korkusu gibi yoğun depresif duygular yaşayabilirler. Onlara sağlıklı yönlendirmeler yaparak yardımcı olmalıyız. Ölüm duygusunu yetişkin bireyler bile zor yaşarken onların bu hissi yaşamalarına yardımcı olmalıyız. B hissin onlara zarar vermemesi için onlara destek sağlamalıyız. Aksi taktirde merak duygularını abartarak hiç olma isteği yaşayabilirler.
    Ergenlik döneminde gençler farklı akımlara, farklı düşüncelere yönelebilirler. Kendilerini bulma çabasında oldukları için bu alanlara yönelmek onları mutlu edecektir. Bu konuda da bizlere büyük pay düşüyor. Bizler bu alanları araştırarak onların doğru seçimler yapmalarına yardımcı olmalıyız. 
   Ergenlik dönemi sorun haline geldikçe bizler eğitim alanında da zorlanmaktayız. Çünkü öğrencilere yardım ederken onların iç dünyalarını keşfedemiyoruz. Maalesef hepsi birer kapalı kutu. Bu kutuyu açarak onların renkli dünyalarını keşfetmeliyiz. Bu dönem sorun haline gelmekten çok neşeli, cıvıl cıvıl geçirilmesi gereken bir süreç olmalıdır. 
  Hayatımızın en güzel ve en sağlıklı kavramı bilinçli olmaktır. Bilinçli oldukça sağlıklı adımlar atarız ve diğer bireylerin de  sağlıklı adımlar atmasına yardımcı oluruz.

  Yorum ekle

  Yaptığınız Yorumlarda Kişilere Saygılı Olduğunuz İçin Teşekkür Ederiz.
  Yorumlarınızda E-posta Adresiniz Gösterilmeyecektir.


  Güvenlik kodu
  Yenile

  Oturum Açanlar
  İstatistikler
  1827099
  BugünBugün509
  DünDün1995
  Şuan Sitede 20
  Toplam Kayıtlı 9750
  Bugün Kayıt Olan 2
  © 2015 Her hakkı Saklıdır Designed By Halil TELLİ